Akademik musi zapewniać podstawowe funkcje mieszkaniowe, które stanowią bazę dla życia budynku. Zaspokoiwszy podstawowe potrzeby, operator domu studenckiego może uatrakcyjnić obiekt dodatkowymi funkcjami i pomieszczeniami, które wpłyną na jakość życia akademika, a często staną się czynnikiem decydującym dla studentów poszukujących idealnego lokum.

G CIEE Global Institute Macro Sea

 

Funkcje uzupełniające można podzielić na te bardziej standardowe, które pojawiają się w większości akademików oraz na wyjątkowe koncepty, które stanowić mają dodatek do bazy, jaką są pokoje sypialne z łazienką i aneksem.

W przypadku akademików, których mieszkańcami będą osoby o podobnym profilu zainteresowań lub o podobnych, nietypowych potrzebach, wielkim plusem może okazać zapewnienie dodatkowych przestrzeni takich jak pokój muzyczny lub usług, jak na przykład super szybkie łącze internetowe.

 

 

 

Scott Shirley

STANDARD: Wspólny salon

Wspólny salon, zwany tez Świetlicą, stanowi często serce życia towarzyskiego akademika. Studenci, odpoczywając po zajęciach, czytając, czy ucząc się w przestronnym pomieszczeniu, mają okazję lepiej się poznać i zbudować ze sobą trwałe relacje. To właśnie występowanie takich sytuacji jest tak atrakcyjne dla wielu studentów i wpływa na decyzję o wyborze akademika zamiast wynajmu stancji. Świetlice powinny być wyposażone w:

 • Wygodne fotele/kanapy
 • Mniejsze stoliki „kawiarniane”
 • Telewizor
 • Konsolę
 • Gry planszowe do wspólnego użytku
 • Świeżą prasę z prenumeraty dopasowanej do grupy zamieszkującej akademik lub ogólnoinformacyjna (np. The Economist)

Dobrze widziane jest występowanie przy świetlicy ogrodu/tarasu – kiedy pomieszczenie znajduje się w parterze, lub sporego balkonu – jeśli pomieszczenie znajduje się na piętrze.

Świetlice występują w dwóch schematach – w większych akademikach, planuje się bardziej kameralne pomieszczenia dla maksymalnie 50 użytkowników, znajdujące się pomiędzy pokojami. W tym przypadku ze względu na hałas unika się instalacji mocnego nagłośnienia czy uciążliwych dla otoczenia aktywności, jak np. stoły do piłkarzyków. W mniejszych domach studenckich częściej przewiduje się jeden, większy salon na parterze budynku – często z wyjściem na patio – gdzie z góry przewiduje się większy hałas.

 

chrissie kremer unsplash

STANDARD: Pralnia

Pralnia to pomieszczenie, które wzbudza często wiele kontrowersji. W polskich akademikach korzysta z nich zaledwie niewielki ułamek mieszkańców – kto może, woli zawozić pranie do domu rodzinnego. Pralnie, które cieszą się największym powodzeniem to te, które występują przy świetlicy – a niejednokrotnie są jej częścią. Daje to możliwość włączenia prania i oczekiwania na nie, bez biegania po całym akademiku,

Najlepszym rozwiązaniem są pralki i suszarki na monety. Detergenty mogą pozostawać w gestii studentów, choć znane są również takie rozwiązania, gdzie w pralkach zamontowane są dozowniki i zbiorniki, które same regulują te kwestię. W przypadku pierwszego scenariusza, w niewielkim akademiku, można wyznaczyć półkę na wspólne proszki i płyny, którymi studenci chcą się dzielić.

Przy pralkach znajdować powinny się boksy do suszenia ubrań – powinno być to jednak osobne pomieszczenie. Warto wprowadzić w nich zasadę usuwania z suszarni ubrań, które w ciągu miesiąca nie zostały odebrane, żeby nie kumulowały się i nie zagracały wspólnej przestrzeni.

 

śniadania

WYRÓŻNIK: Śniadania

Dużą wartość dla zabieganych studentów mogą stanowić śniadania zapewniane przez akademik. Pod kątem operacyjnym, warto zainspirować się hostelami, które oferują często bardzo podstawowe produkty, z których można przygotować codzienne śniadanie, które nie wymaga jednak dużych nakładów ani zaangażowania pracowników. W skład takich śniadań wchodzą zwykle:

 • Pieczywo
 • Masło, masło orzechowe, dżem, nutella
 • Płatki śniadaniowe i mleko
 • Kawa, herbata i soki

Śniadanie powinno być wystawione na kilka godzin porannych i schowane na resztę dnia. Można zachęcić do wykonywania tego zadania samych studentów, którzy mogliby wówczas dostać nieznaczną zniżkę w opłatach za czynsz.

 

pokoj pracy

WYRÓŻNIK: Pokój do nauki

W efektywnej nauce pomaga często zmiana środowiska pracy. Intensywnie studiujący uczniowie, zwłaszcza w czasie sesji egzaminacyjnych, szukają często przestrzeni, w których mogliby się skupić. Akademiki aspirujące do wysokiego standardu obsługi, mogą się pokusić o udostępnienie pomieszczenia, które byłoby ciche, dobrze doświetlone i wyposażone sprzęty, takie jak w:

 • Komputer z dużym ekranem – może stanowić przyjemną odmianę dla studentów, którzy w przeważającej większości korzystają z laptopów
 • Drukarkę – z tonerem, ale bez kartek. Te powinny być dostarczane przez studentów. Każdy załadowuje drukarkę taką ilością papieru jaką chce wykorzystać, łatwiej wówczas uniknąć nadużyć ze strony użytkowników.

 

siłownia

WYRÓŻNIK: Siłownia

Akademiki, które mieszczą się w oddaleniu od centr miast lub takie, które chcą zapewnić swoim mieszkańcom bardzo wysoki standard obsługi i intymność, mogą rozważyć zapewnienie pomieszczenia siłowni. Skala pomieszczenia i liczba sprzętów powinna być dopasowana do liczby mieszkańców akademika.

 

ian dooley unsplash

SPECJALNE POTRZEBY

W zależności od lokalizacji wobec ośrodków akademickich i – co za tym idzie – profilu mieszkańców, akademik może budować swoją przewagę konkurencyjną przez zapewnienie pomieszczeń pomagających studentom rozwijać ich umiejętności.

Takie pomieszczenia to na przykład:

 • Pokój muzyczny, wyposażony w pianino dla studentów kierunków muzycznych
 • Warsztat, który może służyć studentom od inżynierii, przez architekturę po sztuki plastyczne
 • Studio nagraniowe / fotograficzne, ułatwiające pracę studentom nowych mediów, czy fotografii

 

 

Źródła:

http://www.mystudentvillage.com/, http://www.williamtemplehouse.co.uk