Coraz więcej słyszy się w Polsce o nowym typie inwestycji na rynku nieruchomości – colivingach. Co oznacza to tajemnicze pojęcie? Postaramy się objaśnić to w kilku zdaniach.

Coliving to nowa forma mieszkaniowa, oparta na ekonomii współdzielenia. z jednej strony, chodzi w niej o to by dzieląc się pewnymi przestrzeniami uzyskać ich wyższą jakość. z drugiej – by żyć z ludźmi w świecie coraz większej samotności.

Moglibyśmy pisać o tym długo, ale najszybciej całe zjawisko wytłumaczy wam ten filmik:

Mimo że pojęcie colivingów jest nadal nowe, już dziś widać, że staje się jednym z najciekawszych nurtów na rynku nieruchomości. Pod koniec 2016 roku colivingów na świecie było 64. z końcem roku 2018 jest ich już ponad 200, a zapowiedzi inwestycyjne mówią o tym, że w roku 2020 będziemy liczyć je już w tysiącach.

Miasto Londyn zdecydowało się nawet już dziś unormować sytuację prawną, tworząc pojęcie PBSL (purpose built living space) jako obejmujące wszystkie formy współzamieszkiwania w tym PBSA (purpose built student accommodation).

W całej Polsce od początku 2018 roku dostrzegalny jest silny trend budowy prywatnych akademików – a w ostatnich miesiącach pojawiły się informacje o inwestycjach w “dorosłe” colivingi, których liczba w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy osiągnie stan dwucyfrowy.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? 

* pobierz nasz raport

* posłuchaj podcastów: Proptech Poland lub TOK FM

* przeczytaj poniższe artykuły
– Living as a Service, czyli skąd się wziął coliving
– Kiedy mieszkanie wspólne to już Coliving
– Mieszkanie dla Millenialsów [wywiad]