Koncepcja Colivingu wywołuje skrajne reakcje – dla jednych to akademiki dla dorosłych i sposób na zarabiania pieniędzy na „hipsterach”, dla innych to odpowiedź na nowe oczekiwania „millennialsów” i pokolenia Z. Więc jak to dokładnie wygląda?

Zapraszamy was do posłuchania podcastu Proptech Poland tworzonego przez Bartka Dobrowolskiego. Cały poniży tekst ukazał się pierwotnie na tym blogu.

Rynek colivingu rośnie w zawrotnym tempie. Mówimy tutaj o milionach dolarów, które uzyskują startupy colivingowe na rozwój. W Stanach Zjednoczonych sieć colivingowa Common zebrała 40 milionów dolarów finansowania w serii C, czy indyjski CoLive uzyskał 1,8 miliona dolarów na kolejne lokalizacje w całych Indiach. Rekordzistą jest brytyjski The Collective, który zebrał aż 400 milionów dolarów na swoją zagraniczną ekspansje a to dopiero początek. Sieć wework od lat rozwija już swoją strategię colivingową pod nazwą welive.

Czym jest Coliving? Jaką ma przyszłość? Kto chce mieszkać w takich wspólnych strukturach? Co wpływa na rozwój popularności colivingu? Nie tylko o to zapytamy Przemysława Chimczaka, współzałożyciela firmy think co. Jak widzicie na zdjęciu bardzo miło nam się rozmawiało i serdecznie zapraszam do wysłuchania tego odcinka.

O czym będziemy rozmawiać?

  • Czym jest coliving? Skąd pojawia się potrzeba na budownictwo colivingowe?
  • Czym różni się coliving od zwykłego mieszkania współdzielonego z grupą ludzi?
  • Co trzeba brać pod uwagę projektując budynek colivingowy? Jaki zespół jest do tego potrzebny?
  • Jakie są zalety życia w colivingu?

Dodatkowe materiały:

  1. W tym odcinku Bartek wspominał o WeLive, czyli kolejnej marce z portfela WeWork…
  2. Common, do którego zgłosiło się na początku działalności aż 10.000 zainteresowanych współdzieleniem przestrzeni mieszkalnej oraz…
  3. ….dynamicznie rozwijającej się sieci co-livingowej OpenDoor z San Francisco.
  4. Kilka razy przywoływaliśmy koncepcje build-to-rent (BTR) – dla zainteresowanych więcej o o tym jak zbudować idealny budynek w koncepcji BTR.
  5. Tutaj znajdziesz odnośniki do dwóch raportów, na które się powoływałem:
    – Raport PwC na temat trendów w branży nieruchomości
    – Raport HOMY na temat co-livingu