Wiele samorządów dostrzegło już problem związany z odpływem talentów i od lat wdrażają programy adresowane do najzdolniejszych studentów i absolwentów rodzimych uczelni. Strategie dzielą się na kilka kategorii, wśród których najbardziej popularne są: kampanie promocyjne, specjalne zniżki dla studentów, stypendia dla najzdolniejszych, akceleratory biznesu oraz wsparcie mieszkaniowe. Wyselekcjonowane zostały najciekawsze programy miejskie mające zachęcić młodych ludzi do pozostania na lokalnym rynku pracy:
KRAKÓW
„inKRK! Keep on developing – Postaw na rozwój” – inicjatywa zapoczątkowana w 2013 roku ma na celu zachęcenie młodych ludzi do związania swojej przyszłości w Krakowem. Budowaniu środowiska przyjaznemu rozwojowi kariery ma pomóc szeroko zakrojona współpraca z partnerami biznesowymi m.in. Samsungiem, UBS, PerkinElmer, Skansąa, czy Electricite de France. Cały program podzielony został na cztery projekty:
- Business4You inKRK!, oferuje możliwość odbycia stażu w siedzibach partnerów programu;
- inKRK.doc, daje szansę na znalezienie wsparcia i mentoringu partnerów biznesowych dla prowadzonych w ramach prac naukowych badań;
- Tra-inKRK!, jest cyklem warsztatów i szkoleń prowadzonych przez praktyków biznesu;
- StartUp inKRK!, to program akceleracyjny dla młodych przedsiębiorców chcących rozpocząć samodzielną działalność gospodarczą.
Raporty „Bilans kompetencji i potrzeb krakowskiego ośrodka naukowego” – opracowywane corocznie raporty są analizą podaży ze strony uczelni wyższych oraz popytu ze strony instytucji biznesowych, co pozwala przyszłym studentom i absolwentom rozeznać się w rynku pracy i ułatwia podejmowanie decyzji o kierunku przyszłej kariery zawodowej.
LUBLIN
Pomysły na przyszłość Lublina – to konkurs Prezydenta Miasta na prace dyplomowe, które mają nowatorskie spojrzenie na rozwój Lublina i chcą go szerzej rozwinąć w trakcie swoich badań. Program adresowany jest do studentów pierwszego, drugiego stopnia oraz doktorantów i ma dać im szansę na kontynuowanie pracy naukowej.
Lubelska Wyżyna IT – jest projektem kierowanym główne do młodych informatyków i programistów, którego celem jest stworzenie platformy wzajemnego wsparcia pomiędzy światami nauki i biznesu. Pomysł realizowany jest wspólnie ze Wschodnim Klastrem ICT.
ŁÓDŹ
Karta rabatowa Młodzi w Łodzi – uprawnia wszystkich studentów uczelni wyższych w Łodzi do uzyskania specjalnych rabatów na produkty i usługi oferowane przez partnerów programu m.in. kina, teatry, szkoły językowe, szkoły tańca, muzea, auto szkoły, kluby fitness, centra rozrywki, przychodnie specjalistyczne oraz restauracje, kluby i puby.
Mia100kamienic – program umożliwia najzdolniejszym studentom i absolwentom wynajęcie mieszkania od gminy po preferencyjnych cenach, z możliwością wykupienia po pięciu latach. Ubiegający się o lokal muszą wykazać się specjalnymi osiągnięciami naukowymi, posiadać umowę o pracę oraz wykazać zdolność do utrzymania mieszkania. W 2015 r. przekazanych zostało 15 wyremontowanych mieszkań o metrażu 22-55 m2. Dodatkowo w ramach programu miasto umożliwi chętnym wynajęcie poddaszy i adaptacje ich na cele mieszkaniowe.
POZNAŃ
Pierwszy krok we własny biznes – to projekt akceleracyjny, w ramach którego uczestnicy warsztatów pracują nad stworzeniem modelu biznesowego swojego startupu. Najlepsze pomysły mają szansę zaprezentować się przed Aniołami Biznesu i przedstawicielami funduszy Seed co może skutkować znalezienie partnerów biznesowych i znalezieniem dodatkowego finansowania dla projektu.
Staże w jednostkach samorządowych – Urząd Miasta umożliwia wybranym studentom zdobycie doświadczenia w jednostkach samorządowych w trakcie trzymiesięcznych programów stażowych. Do tej pory na staże przyjęto ponad 3 tys. studentów, z których niemal 400 znalazło potem zatrudnienie w urzędzie.
Mieszkanie dla absolwenta – celem programu jest stworzenie atrakcyjnej oferty najmu dla absolwentów poznańskich uczelni, co ma zachęcić ich do związania się z miastem i kontynuowanie tutaj kariery zawodowej. Program opiera się na modelu funkcjonowania budownictwa czynszowego w systemie TBS. W 2015 r. oddano do użytku 143 mieszkania przy ul. Palacza w Poznaniu.
SZCZECIN
Stypendia dla studentów preferowanych kierunków – program stypendialny ufundowany przez Prezydenta Miasta ma za zadanie zwrócić uwagę młodych ludzi na preferowane przez miasto kierunki kształcenia, dyscypliny naukowe i dziedziny sztuki. Do tej pory stypendia otrzymało łącznie 89 studentów i 92 doktorantów. Każdy ze stypendystów zobowiązany jest do pozostania w mieście co najmniej przez trzy lata po ukończeniu studiów.
Dom dla Studenta – od 2014 roku szczecińskie TBSy realizują program, w ramach którego studenci z poza Szczecina mogą starać się o preferencyjny wynajem lokali mieszkalnych. Przedmiotem umowy jest najczęściej w pełni umeblowany pokój (350zł/os + media). Mieszkania posiadają w pełni wyposażoną kuchnię oraz współdzielony przez kilku lokatorów salon. Koszty wyposażenia mieszkań są w pełni finansowane przez gminę.
Dom dla Absolwenta – osobny program przygotowany został dla absolwentów najbardziej pożądanych dziedzin (inżynierów, ekonomistów, fizyków), dla których miasto przeznaczyło 30 lokali mieszkalnych. Program zakłada wsparcie osób do 30. roku życia poprzez pokrycie przez samorząd połowy wkładu własnego wymaganego do wynajęcia mieszkania z zasobów Szczecińskiego TBS (kwota partycypacji wynosi 30% kosztów budowy wybranego lokalu). Drugą część wpłacić powinien pracodawca lub sam absolwent. Umowa najmu podpisywana jest na trzy lata z możliwością przedłużenia.
TRÓJMIASTO
Gdyński biznesplan – konkurs adresowany jest do wszystkich początkujących przedsiębiorców, wśród których dominują świeżo upieczeni absolwenci uczelni wyższych. W ramach programu organizatorzy zapewniają darmowe szkolenia, mentoring oraz indywidualne wsparcie biznesu. Warunkiem stawianym laureatom jest prowadzenie przyszłej działalności w Gdyni. Dotychczas w konkursie wzięło dział ponad 5 tys. osób.
Wakacyjne staże zawodowe – dzięki specjalnemu programowi trójmiejskie firmy mogą zaoferować studentom szansę na zdobycie doświadczeń zawodowych. W programie na 2015 rok ufundowanych zostało 417 staży dla studentów i absolwentów.
WARSZAWA
Centrum Przedsiębiorczości Smolna – to miejsce, gdzie każdy przedsiębiorca może znaleźć potrzebne wsparcie merytoryczne, informacje związane z formalnościami prowadzenia firmy, program bezpłatnych szkoleń, sale warsztatowe lub biurko dla swojej firmy. Pod opieką Centrum znajduje się również portal dedykowany firmom (firma.um.warszawa.pl) gdzie publikowane są wskazówki dotyczące działalności gospodarczej.
Programy akceleracyjne – miasto Warszawa wspiera również rozmaite programy akceleracyjne dla startupów i młodych przedsiębiorców, które mają na celu pomoc w przygotowaniu własnej działalności, stworzeniu biznes planu i uruchomienie firmy. W ramach programów odbywają się cykle szkoleń, warsztatów, spotkań z mentorami oraz prezentacji pomysłów przed inwestorami funduszy seed. Do najpopularniejszych programów należą WAW.ac, BeCreative in Warsaw i Start Hub Warsaw.
WROCŁAW
Wrocławska Magnolia – celem konkursu jest wspieranie absolwentów wrocławskich uczelni i zachęcenie ich do związania swojej przyszłości z Wrocławiem. Program daje szanse na wdrożenie prac dyplomowych dotyczących zagadnień szeroko pojętej poprawy jakości życia Wrocławian, w szczególności ochrony środowiska i zdrowia człowieka.
Źródła:
Robert Stępowski, RAPORT: Kampanie promocyjne, stypendia, zniżki, programy stażowe, a nawet mieszkania. Tak największe miasta kuszą studentów, dostęp: 25 kwietnia 2017 r. (http://marketingmiejsca.com.pl/marketing-terytorialny—portal-dla-specjalistow-marketingu-miejsc—marketingmiejsca.com,1,strona-glowna,23,raport_-kampanie-promocyjne_-stypendia_-znizki_-programy-stazowe_-a-nawet-mieszkania.-tak-najwieksze-miasta-kusza-studentow,1408)
Przemysław Chimczak-Bratkowski
Obserwator zmieniających się trendów, które pomaga przełożyć na architekturę. Współzałożyciel ThinkCo – real estate research lab, firmy specjalizującej się w analizie rynku i tworzeniu strategii miejsc. Ekspert rynku najmu i inwestycji alternatywnych (prywatnych akademików, colivingów, domów seniora), co potwierdzone zostało w 2019 roku międzynarodową nagrodą Archi-World Academy Award.