Poza Polską zróżnicowani najemcy są czymś zdecydowanie bardziej oczywistym. Na Zachodzie również przeważają ludzie młodzi i usamodzielniający się, ale najmują też rodziny i starsi. Często dzieje się tak pomimo podobieństwa do polskiego dążenia do własności. Pokazuje to potencjalne kierunki dalszego rozwoju polskiego rynku. Wraz z postępującą profesjonalizacją oraz rosnącymi cenami nieruchomości może coraz bardziej się upodabniać do zachodnich wzorców.
Zróżnicowani najemcy są coraz bardziej widoczni w Wielkiej Brytanii. Tamtejszy rynek nieruchomości wyróżnia cztery główne grupy najemców:
- Studenci. Grupa poniżej 25. roku życia, która przeznacza na wynajem poniżej 50% swoich dochodów. Te osoby często wynajmują mieszkanie razem ze znajomymi lub podnajmują niezależne pokoje. Wśród nich 64% zakłada, że za trzy lata nadal będzie wynajmowało, a 26% dopłaciłoby do czynszu w zamian za dostęp do technologicznie wyposażonego salonu (telewizor, konsola, nagłośnienie itd.).
- Elastyczni pracujący. Grupa rozumiana dużo szerzej niż w Polsce, bo obejmująca ludzi w wieku 25–44 lata. W większości najmują oni parami (54%), ale niemal jedna trzecia to single. Osoby te decydują się na małe lokale: kawalerki, mieszkania dwupokojowe lub współdzielenie większych nieruchomości (często domów). Głównym powodem najmowania jest zbieranie wkładu własnego na zakup mieszkania. W tej grupie 21% ludzi zapłaciłoby dodatkowo za czynną całodobowo recepcję, a 48% – za w pełni wyposażone lokum.
- Rodziny z dziećmi. Grupa w wieku 25–44 lata, najmująca małe domy, najlepiej z dostępem do niewielkiego ogródka. Dwie trzecie z nich oszczędza na zakup nieruchomości, ale koszty najmu stanowią bardzo wyraźny wydatek w ich budżecie. Z tego powodu 53–60% zakłada, że będzie wynajmowało przez kolejnych kilka lat. Rodziny z mniejszymi dziećmi chętnie dopłaciłyby do żłobka w obrębie nieruchomości. Natomiast rodzice mający starsze dzieci w 39% zgłaszają potrzebę posiadania własnej łazienki przy sypialni.
- Dojrzali najemcy. Osoby powyżej 45. roku życia, która świadomie wybiera najem jako alternatywę dla posiadania mieszkania. Jako główny argument wskazują oni, że najem umożliwia im zamieszkanie w okolicy, gdzie nie byłoby ich stać na zakup. Istotne jest również to, że płacenie czynszu jest w ich przypadku korzystniejsze niż wzięcie kredytu. Wynajmują pary, single, osoby rozwiedzione oraz wdowcy. Co ciekawe, w porównaniu z pozostałymi grupami ponad dwie trzecie zakłada, że będzie nadal wynajmowało w kolejnych latach.
Mieszkanie dopasowane do potrzeb
W krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych istnieje zwyczaj dopasowywania mieszkania do aktualnych potrzeb związanych z powiększeniem rodziny, zmianą pracy, wyprowadzką dzieci lub przejściem na emeryturę. Najem sprzyja takiej elastyczności. Wraz z upływem lat najemcy zwracają coraz większą uwagę na czynniki, takie jak: możliwość zamieszkania w dzielnicy, na którą normalnie nie byłoby ich stać, brak odpowiedzialności wynikającej z posiadania domu, możliwość zmiany metrażu w związku ze zmianą sytuacji rodzinnej czy większa elastyczność pracy. Dlatego w państwach, do których porównujemy polski rynek najmu, istnieją rynek mieszkań dla seniorów i specjalne rozwiązania dla młodych rodzin. Popularne są także prywatne akademiki. Zróżnicowani najemcy wymuszają dostępność mnogości rozwiązań.
Często podawane jako punkt odniesienia są niemiecki, austriacki lub szwajcarski rynek mieszkaniowy, z bardzo dużym udziałem najmu rynkowego. Każdy z nich ma swoje uwarunkowania, związane z polityką mieszkaniową, podatkową i finansową państwa. Ciekawy jest przypadek Niemiec, gdzie dość częsta jest sytuacja, kiedy osoba będąca właścicielem mieszkania (lub udziałowcem całego funduszu mieszkaniowego) jest jednocześnie najemcą lokalu mieszkalnego. Mieszkanie ma być dopasowane do aktualnych potrzeb, dlatego niektórzy właściciele nieruchomości są jednocześnie najemcami odpowiadających im mieszkań.
Najem to styl życia
Według brytyjskich badań z 2017 r. ponad 37% najemców wskazywało wybór najmu jako stylu życia, a nie ekonomicznej konieczności poprzedzającej zakup własnego lokalu. Co trzeci najemca pozostaje w tym sektorze, bo oszczędza na wkład własny i niezbędne koszty transakcyjne zakupu nieruchomości. Badani przez amerykańską organizację Freddie Mac, realizującą programy wsparcia mieszkaniowego, wskazują najem jako bardziej dostępny finansowo. Największymi przeszkodami w zakupie nieruchomości są pieniądze na wkład własny i pokrycie kosztów transakcyjnych (dla 49% najemców), bądź niewystarczające dochody do comiesięcznej obsługi rat kredytu (41% wskazań).
Artykuł pochodzi z raportu Budowane na Wynajem, do pobrania TUTAJ
Dominik Różewicz
Analityk i urbanista, badający przede wszystkim ludzkie oblicza miast i budynków. Przez społeczny pryzmat patrzy również na innowacyjne produkty rynku nieruchomości. Starszy analityk odpowiedzialny za research, raporty i teksty ThinkCo.